Baza wiedzy

Znajdziesz tu pomocne informacje na temat naszych usług
i procedur, dzięki czemu będziesz mógł czuć się pewniej
podczas Twojej wizyty u nas.

Zarejestruj się
na wizytę!

Znajdź odpowiedzi na najczęstsze pytania

Zapoznaj się z naszą bazą wiedzy, która zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez naszych klientów. 

Zapewne zastanawiacie się jak dbamy o bezpieczeństwo w naszych gabinetach w czasie epidemii. Wprowadziliśmy odpowiednie procedury i środki, których celem będzie zapewnienie pełnego bezpieczeństwa wszystkim, którzy pojawią się w naszym gabinecie, a także tym, którzy będą z nimi w kontakcie.
Udało się nam zminimalizować ryzyko zakażenia się nowym koronawirusem.

Oto podstawowe informacje:

  • wszelkie powierzchnie poddawane są dezynfekcji wysokiej klasy środkami o szerokim spektrum działania,
  • wszystkie narzędzia są zapakowane sterylnie w pakiety. Nawet najmniejsze wiertełko!
    powietrze jest oczyszczane cały czas (również podczas Państwa wizyty) przy pomocy lamp plazmowych NOVAERUS,
  • pomiędzy pacjentami, a także na początek i na koniec dnia pracy włączamy dodatkowo lampy UVC dezynfekujące wszelkie powierzchnie, w tym fotel i unit.
    na marginesie miło nam poinformować, że w marcu wymieniliśmy na nowy kolejny już unit (z fotelem) w gabinecie nr 1.
  • nasze klimatyzatory wyposażone są w jonizator, a więc także oczyszczają powietrze.
  • każdy po wejściu do poczekalni proszony jest o dezynfekcje rąk, założenie ochraniaczy na obuwie, potem mierzymy temperaturę itd.
  • sami także zabezpieczamy się odpowiednimi środkami ochrony osobistej.
  • Gabinety „Twój Dentysta” znajdują się na parterze, co umożliwia łatwe dotarcie do nas osobom niepełnosprawnym, również tym poruszającym się na wózkach inwalidzkich.
  • W toalecie dla pacjentów, nasze drogie Panie znajdą tzw. różową skrzyneczkę z materiałami higienicznymi.
  • Przyjmujemy również pacjentów anglojęzycznych.
  • Płatności mogą dokonać Państwo zarówno gotówką jak i kartą.
  • Aby umilić Państwa czas oczekiwania na wizytę zachęcamy do chwili relaksu przy filiżance kawy, herbaty lub szklance wody.
  • Dostępne jest również darmowa sieć WiFi.
  • Zjedz lekki posiłek przed wizytą, ponieważ po zabiegu może być trudno jeść.
  • Przyjmij zalecone przez lekarza prowadzącego leki, np. na nadciśnienie, cukrzycę itd.
  • Umyj zęby i oczyść przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną.
  • Zabierz ze sobą wszelkie uzupełnienia protetyczne, aparaty ortodontyczne i prześwietlenia zębów.
  • Nie pal papierosów przed wizytą.
  • Nastaw się pozytywnie i stosuj techniki relaksacyjne, które pomogą zmniejszyć strach przed wizytą, np. spacer, słuchanie ulubionej muzyki, czytanie przyjemnej książki lub rozmowa z przyjacielem
  • Jeżeli nie zdążyli Państwo przygotować się do wizyty, w rejestracji czekają na Państwa bezpłatne, jednorazowe szczoteczki z pastą do zębów. Dodatkowo istnieje możliwość zakupienia w naszym gabinecie specjalistycznych produktów do higieny jamy ustnej najwyższej jakości.
  • Nie strasz, nie przenoś swoich lęków na dziecko.
  • Wytłumacz, że wizyta u dentysty jest tak samo konieczna, jak np. wizyta u fryzjera. Włosy trzeba podcinać, zęby należy sprawdzać.
  • Zacznij regularne wizyty kontrolne u dziecka po ukończeniu trzeciego roku życia i kontynuuj je co pół roku, tak aby jak najszybciej wychwycić jakiekolwiek problemy i uniknąć bólu zęba.
  • Pierwsza wizyta to spotkanie adaptacyjne, zapoznanie z lekarzem i gabinetem. Jeśli dziecko pozwoli, możliwe jest przeprowadzenie badania. Jeśli zachodzi konieczność leczenia, umawiamy się na kolejną wizytę. Ważne jest, aby dziecko kojarzyło gabinet jako miejsce, gdzie czuje się bezpiecznie i komfortowo.
  • Dziecko ma możliwość wyboru koloru zakładanego wypełnienia.
  • U dziecka powyżej czwartego roku życia jest możliwe znieczulenie w postaci zastrzyku.
  • Po zakończonym zabiegu dziecko otrzymuje naklejkę „Dzielny pacjent” oraz nagrodę w postaci drobnego upominku.
Dzieci w oczekiwaniu na wizytę mają do dyspozycji swój kącik z zabawkami. Na naszych małych, dzielnych pacjentów czekają kolorowe wypełnienia Twinky Star. Staramy się służyć pomocą każdemu kto do nas przyjdzie, bez względu na wiek i obawy związane z wizytą u dentysty.

Nie! Stosujemy bezpieczne znieczulenia miejscowe w postaci zastrzyków. Możliwe jest znieczulenie miejscowe błony śluzowej w miejscu wkłucia igły w celu zmniejszenia dyskomfortu. Znieczulenia stosowane w naszym gabinecie możemy stosować u wszystkich pacjentów, również u dzieci powyżej czwartego roku życia, kobiet w ciąży, kobiet karmiących, pacjentów w podeszłym wieku i pacjentów z chorobami współistniejącymi.

Lokalizacja gabinetów w pobliżu stacji kolei SKM Cisowa i pętli trolejbusowej (linia nr 20, 22, 25, 27) oraz łatwo dostępne miejsca parkingowe w najbliższej okolicy zapewniają łatwy dojazd wieloma środkami lokomocji. Dodatkowo, przed naszym gabinetem znajduje się miejsce, gdzie można bezpiecznie zostawić rower.

Nasz dokładny adres to: ul. Chylońska 230/U1, Gdynia.

Mając na uwadze jak cenny jest Państwa czas oraz jak wiele istotnych informacji może dostarczyć zdjęcie rentgenowskie, w naszym gabinecie wykonujemy prześwietlenia zębów nowoczesną aparaturą, metodą radiowizjografii. Jest to najnowszej generacji sprzęt gwarantujący niezwykle niską ilość promieniowania rentgenowskiego (1 zdjęcie tradycyjne = 10 zdjęć radiowizjografii), jak i natychmiastowy obraz w doskonałej jakości.

Dla bezpieczeństwa naszych pacjentów sterylizację narzędzi przeprowadzamy w nowoczesnych autoklawach firmy Melag i Sirona, spełniających najwyższe normy wyjaławiania narzędzi.

Tak, środki znieczulenia miejscowego nie wpływają na koncentrację. Wyjątkiem są skomplikowane ekstrakcje, po których bezpieczniej byłoby nie wsiadać za kierownicę.

  • Pół godziny po zabiegu należy wypluć gazik.
  • Co najmniej dwie godziny po zabiegu nie należy jeść ani pić. Dopuszczalne jest picie zimnej wody w niewielkich ilościach.
  • Jeśli objawy znieczulenia nie mijają po około dwóch godzinach, należy uzbroić się w cierpliwość i powstrzymać się od jedzenia i picia do czasu powrotu pełni czucia.
  • Jeśli krwawienie nie ustaje, nasila się lub pojawiło się ponownie, należy jak najszybciej skontaktować się z rejestracją w celu wyznaczenia jak najszybszej wizyty w gabinecie. Jeśli taka sytuacja zdarzy się po zamknięciu gabinetu, należy niezwłocznie zgłosić się na pogotowie.
  • Po zabiegu należy powstrzymać się od palenia papierosów, ponieważ wysoka temperatura i substancje chemiczne zawarte w papierosach utrudniają wytworzenie się prawidłowego skrzepu, a tym samym utrudniają gojenie i zwiększają ryzyko bardzo bolesnego powikłania w postaci suchego zębodołu wymagającego włączenia antybiotykoterapii.
  • Jeśli lekarz wykonujący zabieg zalecił przyjmowanie antybiotyku lub leku przeciwbólowego, należy zastosować się do indywidualnych wskazówek.
  • Gdy mijają objawy znieczulenia i pojawia się ból, można zastosować lek przeciwbólowy dostępny bez recepty, najlepiej Ibuprom lub Nurofen.
  • Należy unikać przez dwa kolejne dni po zabiegu: przebywania na słońcu, nagrzewania rany, wizyt w saunie i solarium oraz na siłowni, wysiłku fizycznego, np. treningów, pływania na basenie.
  • Należy myć zęby jak zazwyczaj z zachowaniem ostrożności w okolicy rany poekstrakcyjnej. Płukanie jamy ustnej płynem z chlorheksydyną, np. Eludril Care, przyspiesza gojenie. Płukanie 2 razy dziennie należy rozpocząć po około 12 godzinach od zabiegu.
  • Jeśli zostały założone szwy, po około tygodniu należy zgłosić się do gabinetu w celu ich usunięcia. Usuwanie szwów jest bezbolesne.
  • Tak, trzeba leczyć zęby. Próchnica jest chorobą zakaźną, należy więc wyleczyć zęby przed porodem, aby nie przenosić bakterii próchnicowych na dziecko w czasie porodu. Dotyczy to również ojca dziecka. Jeśli jest bezwzględne wskazanie, należy również usuwać zęby, które nie nadają się do leczenia.
  • Najlepiej zająć się leczeniem zębów w drugim trymestrze ciąży, ale leczenie jest możliwe w każdym etapie ciąży.
  • Można znieczulać! Ból i reakcje organizmu z nim związane są bardziej stresujące dla dziecka niż znieczulenie.
  • Należy przeprowadzić zabieg profesjonalnego oczyszczenia zębów, ponieważ złogi nazębne mogą być przyczyną przedwczesnego porodu.

Nie! Złogi nazębne należy usuwać regularnie, w zależności od potrzeby, raz w roku, raz na pół roku, a w niektórych przypadkach nawet co 3 miesiące. Duże ilości zalegającego kamienia początkowo powodują przewlekły stan zapalny dziąseł, objawiający się krwawieniem dziąseł. Jeśli krwawią Ci dziąsła, zgłoś się na zabieg higienizacji! Jeśli masz bardzo dużo kamienia nagromadzonego przez wiele lat, zgłoś się jak najszybciej w celu jego usunięcia, ponieważ w krótkim czasie możesz stracić zęby!

Leczenie kanałowe jest zabiegiem pozwalającym na uratowanie bardzo zniszczonego zęba przed ekstrakcją z powodu próchnicy lub złamania, w którym doszło do zapalenia lub martwicy miazgi (nerwu) wewnątrz korzenia.

Polega ono na usunięciu nerwu lub jego obumarłych pozostałości z korzenia zęba oraz na chemicznym i mechanicznym oczyszczeniu kanału lub kanałów w zębach wielokorzeniowych. W naszym gabinecie używamy urządzenia Reciproc, które przyspiesza oczyszczenie kanałów i zapewnia dużą dokładność. Zabieg ten kończy się szczelnym wypełnieniem kanałów zębowych. W naszym gabinecie cały zabieg przeprowadzany jest zazwyczaj na jednej wizycie w przypadku zębów jedno- i dwukorzeniowych lub na dwóch wizytach w przypadku zębów wielokorzeniowych. Dwuetapowe leczenie dotyczy również zębów powtórnie leczonych kanałowo (reendo), jeśli lekarz stwierdzi taką konieczność.

Po zakończonym leczeniu kanałowym wykonuje się kontrolne zdjęcie rentgenowskie. W ten sposób przygotowany ząb należy jak najszybciej odbudować, wzmacniając konstrukcję wkładami z włókien szklanych cementowanymi w korzeniach. Jest to obecnie standardowe postępowanie, które zapobiega złamaniom mocno zniszczonych zębów. W zależności od stopnia zniszczenia i oczekiwanego efektu kosmetycznego można wykonać odbudowę bezpośrednią materiałem kompozytowym lub koronę protetyczną kompozytową, metalową pokrytą porcelaną lub koronę pełnoceramiczną.

Należy podkreślić, że każde leczenie kanałowe, mimo bardzo dużego postępu w jego udoskonalanie, jest leczeniem warunkowym, wymagającym zgody pacjenta.

  • Mikroskop w leczeniu kanałowym umożliwia odnalezienie bardzo wąskich, często dodatkowych kanałów, dzięki czemu zwiększa się znacząco skuteczność takiego leczenia.
  • Mikroskop umożliwia leczenie bardzo wąskich, zakrzywionych kanałów o bardzo nietypowej anatomii.
  • Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest zalecane najczęściej w przypadku zębów trzonowych i przedtrzonowych, czyli wielokanałowych bo to właśnie tam najczęściej spotykamy anomalie co do liczby, umiejscowienia i budowy kanałów.
  • Z reguły nie ma potrzeby i wskazań do leczenia kanałowego pod mikroskopem zębów jednokorzeniowych, czyli siekaczy i kłów ale zdarzają się sytuacje wyjątkowe gdzie nawet w tych zębach warto użyć mikroskop.
  • Ponowne leczenie kanałowe (reendo) jest wskazaniem do zastosowania mikroskopu.
  • Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest najbardziej nowoczesną, najbardziej  dokładną, najbardziej skuteczna i szybką metodą leczenia kanałowego minimalizującą ryzyko reinfekcji czyli konieczności ponownego leczenia kanałowego (reendo).
  • Jak każde leczenia kanałowe, leczenie pod mikroskopem przeprowadza się w pozycji leżącej, przy użyciu koferdamu (specjalnej gumy zabezpieczającej pole zabiegowe przed dostępem śliny i przed wydostaniem się na błony śluzowe silnych preparatów do płukania kanałów) oraz w znieczuleniu (gwarancja bezbolesności).
     

  • Jeśli przyjmujesz Acard, Polocard lub ich zamienniki, to nie ma problemu nawet w czasie ekstrakcji zęba.
  • Jeśli przyjmujesz leki silnie działające, np. Pradaxa, Xarelto lub inne, to przed zabiegiem usunięcia zęba należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym, który podejmie decyzję o odstawieniu takiego leku na kilka dni lub zamianie na inny lek pozwalający na przeprowadzenie zabiegu.

Wybielanie zębów, które oferujemy naszym pacjentom, jest bezpieczne i nie niszczy szkliwa. Oczywiście, każde wybielanie wiąże się z okresową nadwrażliwością zębów, ale nie świadczy to o tym, że coś złego dzieje się z zębami. Jest to normalna, przejściowa reakcja żywych zębów na preparat wybielający zawierający nadtlenek karbamidu w odpowiednio dobranym stężeniu. Najbardziej skuteczną i zapewniającą długotrwały efekt metodą jest tzw. wybielanie nakładkowe.
Aby je przeprowadzić, konieczne jest wykonanie przez technika dentystycznego specjalnych nakładek z przezroczystego tworzywa sztucznego dostosowanych kształtem do zębów pacjenta. Po wykonaniu nakładek i szczegółowym instruktażu, pacjent powtarza zabieg samodzielnie w domu. Po dokładnym oczyszczeniu zębów, należy założyć nakładki z żelem wybielającym i spać w nich około 6-8 godzin. Zaleca się serię 16 zabiegów. Można zakładać nakładki co drugą noc, efekt będzie ten sam.

Jeśli ktoś potrzebuje natychmiastowego efektu (ślub, występ, sesja zdjęciowa), możemy go zapewnić w ciągu około 1-godzinnego zabiegu w gabinecie, który wykonuje higienistka na zlecenie lekarza. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku efekt szybko minie, dlatego warto go wydłużyć w dogodnym terminie wybielaniem nakładkowym.

Ważne! W trakcie wybielania i około 2 tygodnie po zakończeniu należy stosować tzw. białą dietę, czyli unikać napojów i pokarmów przebarwiających.

Ozonoterapia to zabiegi z wykorzystaniem mieszaniny ozonu i tlenu, których istotą jest inaktywacja bakterii, wirusów, grzybów i innych patogenów. Ozonoterapię stosujemy w:
  • chirurgii – przyspiesza gojenie ran,
  • periodontologii – wspomaga leczenie przeciwzapalne, zmniejsza krwawienie dziąseł,
  • endodoncji – do dezynfekcji systemu kanałowego po jego chemomechanicznym opracowaniu i przed wypełnieniem,
  • protetyce – do dezynfekcji filarów przed założeniem uzupełnienia stałego,
  • stomatologii dziecięcej – do dezynfekcji ubytków przed ich wypełnieniem, leczeniu uszkodzeń błony śluzowej jamy ustnej, odleżyn, aft, opryszczki.
Zabieg jest całkowicie bezbolesny, bezpieczny i trwa kilka minut.

Jeśli twoim problemem są białe plamy na powierzchni zębów, które psują efekt estetyczny uśmiechu, warto zastosować Icon – preparat, który aplikuje się na białe plamy w celu ich usunięcia. Technika nie wymaga zastosowania znieczulenia, a wyleczona powierzchnia wygląda jak zdrowe szkliwo. Zdarza się, że w przypadku rozległych i intensywnych plam zabieg należy powtórzyć. Preparat Icon jest odpowiedni również dla dzieci.

twojdentysta_zdjecie10
twojdenstysta_gdynia_2
Masz dodatkowe pytania?
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania, napisz do nas!
Odpowiemy najszybciej jak to możliwe