OFERTA

Profilaktyka

Profilaktyka

Profilaktyka

To dziedzina stomatologii ukierunkowana na zapobieganie tworzeniu się chorób zębów (np. próchnicy) i przyzębia (tkanek okalających ząb, głównie dziąseł).

Obejmuje ona wszystkie działania zmierzające do zapobiegania chorobom jamy ustnej poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Najważniejszym jej elementem są regularne wizyty kontrolne u stomatologa, i to bez względu na wiek, począwszy od dzieci trzyletnich do seniorów. Powinny one odbywać się standardowo raz na pół roku, chyba że lekarz zaleci częstsze wizyty nawet co trzy miesiące lub w określonych warunkach rzadziej, czyli raz na rok.

U dzieci, w ramach profilaktyki przeciwpróchnicowej, wykonujemy lakowanie świeżo wyrżniętych zębów stałych trzonowych. Używamy do tych zabiegów preparatów zabezpieczających głębokie bruzdy mechanicznie, co ułatwia oczyszczanie zębów oraz chemicznie poprzez wydzielanie fluoru, który wbudowując się w tkanki zębów, utwardza je.

U dorosłych, w ramach profilaktyki przeciwpróchnicowej, używamy lakierów fluorowych, które utwardzają tkanki zębów.

PROFILAKTYKA_TwojDentysta
gabinet-kamila-lepek2

Niezastąpionym uzupełnieniem domowych zabiegów higienicznych są regularne wizyty do profesjonalnej higienizacji.

Polegają one na oczyszczaniu osadów nazębnych (piaskowanie) i kamienia nazębnego (skaling ultradźwiękowy). Te zabiegi są wykonywane w gabinecie Twojego dentysty przez dyplomowane higienistki stomatologiczne Marzenę Sobiecką-Dorsz i Małgorzatę Kasprzak na zlecenie lekarza dentysty. Obie higienistki posiadają wieloletnie doświadczenie. Są bardzo dokładne, delikatne oraz chętne do przekazywania cennych informacji na temat odpowiednich metod szczotkowania zębów, doboru szczoteczek, nici, past i płukanek.

Piaskowanie to zabieg wykonywany przy użyciu piaskarki profilaktycznej.

Piaskowanie to zabieg wykonywany przy użyciu piaskarki profilaktycznej. Mimo sumiennego przestrzegania zasad prawidłowej higieny jamy ustnej, na zębach pojawiają się osady i przebarwienia np. wskutek picia herbaty, głównie zielonej i ziołowej, oraz palenia. Zabieg piaskowania jest niezwykle skuteczny, a przy tym bezbolesny, dzięki mieszance wody i piasku na bazie wapnia, która oczyszcza zęby pod ciśnieniem bezpiecznym dla zębów jak i przyzębia.

Skaling to zabieg, którego celem jest usunięcie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków.

Zabieg ten pomaga skutecznie eliminować nieprzyjemny zapach z ust, którego przyczyną są bakterie gromadzące się w kamieniu nazębnym. Po skalowaniu zęby zostają wypolerowane, aby utrudnić odkładanie się ponownie kamienia, oraz lakierowane preparatem fluorowym, aby zapobiegać nadwrażliwości zębów.